Határtalanul 2023. 05. 06-09. Szerelemösvény – Partium, Románia
Előkészítő óra 2023. április 21. péntek 4.-5. óra
Először a földrajzi, és történelmi ismeretek átadására került sor. A Kárpát-medence földrajzi tájegységeiről, folyóiról, városairól beszélgettünk, vetített és nyomtatott térképek segítségével megkerestük az úticélunkat. Az óra második része a trianoni békeszerződésről, annak következményeiről, a mai országhatárokról és a külhonban élő magyarokról szólt.
A következő óra elején diavetítéses ismertetőt tartottam a felkeresendő városokról, a látnivalókról, külön kiemelve a történelmi és irodalmi vonatkozásokat. Ezután az utazással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókkal ismertettük meg a gyerekeket. Többek között: balesetvédelmi előírások, határátlépéshez kapcsolódó tudnivalók, a lei, mint fizetőeszköz, pénzváltás, más időzóna.
- nap május 6. szombat
Indulás reggel 5 órakor az iskola parkolójából, 29 tanuló és 3 kísérő pedagógus. Az utazás és a határátlépés után Erdőd felé indultunk. Az Erdődi várban kötött házasságot Petőfi Sándor és Szendrei Júlia. Megnéztük a várban a kiállításokat. A román nyelvű idegenvezető sok történetet, anekdotát is elmesélt, amit a tolmács fordított le nekünk. A lovagteremben eljátszottunk egy lovaggá ütést a korabeli hagyományok szerint.
Szatmárnémetiben városnéző sétát tettünk, érintve a Kálváriatemplomot, a Szamos partját, majd a Tűzoltótoronyba fel is mehettünk. Nagybányán a Szent István torony megtekintésére és rövid városnézésre volt csak időnk.
Késő délután érkeztünk meg Koltóra, ahol 3 közeli panzióban foglalhattuk el a szállást. A művelődési házban a helyi néptánccsoport vezetője várt minket és táncházba hívta a gyerekeket. Bőséges és nagyon finom vacsorát kaptunk a szállásadóktól, majd találkoztunk a Virág panzióban. Itt a házigazda megmutatta az áfonyaültetvényét. Rövid esti beszélgetés után mindenki lepihent.
2. nap május 7. vasárnap
Svédasztalos reggeli után elhagytuk a panziókat. A koltói Teleki kastélyban töltötték mézesheteiket Petőfi és felesége. Megnéztük a nagyon szépen felújított kastély kiállításait. Megtudtuk, hogy a legtöbb szerelmes versét itt írta a nagy költő, többek között a Szeptember végét is. A parkban még megtalálható az a kőasztal, ami mellett dolgozott.
Második programunk ezen a napon az ásványmúzeum megtekintése volt Nagybányán. Nagyon szép kristályokat, különleges és ritka ásványokat csodálhattunk meg. Ezután Szatmárnémetiben a gyerekek 3-4 fős csoportokban fedezhették fel a látnivalókat.
Nagykárolyba utaztunk, ahol a Károlyi kastélyt és kiállításait néztük meg. Nagyon tetszett a gyerekeknek a „hajdanvolt kastély” és az afrikai trófea- és fegyvergyűjtemény. Ezután sétáltunk az angolparkban és a városban, érintve az Aranyszarvas fogadót és a Károli Gáspár emlékművet.
A szállásunk ezen a napon Nagykágyán a Technológiai Líceum kollégiumában volt. Vacsora után sokat fociztunk és beszélgettünk.
3. nap május 8. hétfő
Nagykágyáról Székelyhídra utaztunk. Böjte Atya Gyermekotthonában vettünk részt egy programon. A Szerelem ösvény Petőfi útján című foglalkozás a szabadság-szerelem fogalmak köré épült. A helyi vezető nagy szakértelemmel és lelkesedéssel vonta be a gyerekeket különböző feladatokba, amelynek eredményeként értékes gondolatok, vélemények és alkotások születtek. Utána a gyermekotthon játszóterén lazítottunk, majd indultunk Nagyszalontára.
Arany János szülővárosában először megálltunk Bocskai István Erdélyi fejedelem szobránál, majd a Csonka-toronyhoz mentünk. Nagyon gazdag gyűjteményt néztük meg Arany János életével, munkásságával kapcsolatban. Elsétáltunk az Arany portához, ahol a költő a gyermekéveit töltötte.
Nagyváradra visszatérve a Góbé Csárdában elfoglaltuk a szobáinkat. Megismerkedtünk a tulajdonossal Pápay Zoltánnal, aki Sziporkák című könyvét ajándékozta iskolánknak a találkozás emlékére. Vacsora után pedig honismereti előadással terelgette gyermekeinket az összetartozás útjára.
Még a harmadik nap nem ért véget, mert esti sétára indultunk Nagyváradon. Megnéztük a várat, majd játszótéren voltunk sötétedésig, utána pedig sétáltunk a városban és csodáltuk a kivilágított épületeket.
4. nap május 9. kedd
A svédasztalos reggeli után bepakolunk az autóbuszba, elköszöntünk a szállásadó házaspártól, majd a városházáig utaztunk. Itt kezdtük városnéző sétánkat. A Fekete Sas palota, a Holdas templom és a Szigligeti Ede színház megtekintése után megérkeztünk a holnaposok szoborcsoporthoz. Ady Endrére és költőtársaira emlékeztünk, majd tovább sétáltunk a római katolikus bazilikához. Miután megnéztük a székesegyházat elindultunk haza. Rövid technikai pihenő beiktatása után a határátlépés következett. Késő délután sok-sok élménnyel gazdagodva érkeztünk haza.
Zárófoglakozás 2023. május 19. péntek
Hazaérkezés után tanulóink élménybeszámolókat írtak csoportokban az egyes napokról, és fényképválogatást készítettünk. Az iskola összes tanulója és dolgozója részt vett azon a bemutatón, amelyen megismerhették az utazás élményeit és ízelítőt kaphattak abból, hogy milyen tartalmas és jó hangulatú kiránduláson vettünk részt.
Minden napról elhangzott egy élménybeszámoló, amit a gyerekek írtak és olvastak fel, majd fényképválogatást vetítettünk Molnárné Reha Viktória tanárnő kommentálásával. Közben felidéztünk jeleneteket, alkotásokat. Az első nap felejthetetlen élménye volt a lovaggá ütés az erdődi várban. Nagy Mirella (8. o.) vállalkozott rá, hogy megismételjük a ceremóniát. A második napi élmények közül Petőfi Sándor koltói tartózkodását, és a Szeptember végén című verset emeltük ki. Horváth Dominik (8. o.) tolmácsolásában vetítéssel átélhették tanulóink a költő érzéseit. A harmadik napon a gyermekotthonban többek között Petőfi Rózsabokor a domboldalon című versének első versszakát folytathatták saját gondolataikkal. Vécsi Dóra Hajnalka és Váradi Bianka (6. o.) valamint Ragán Krisztofer (7. o.) elmondták most is versüket, Váradi Dominik, Horváth Dominik és Szajkó Dániel (8. o.) pedig reppelték azt. A negyedik napi beszámoló után külön összefoglaltuk benyomásainkat arról, hogy miben hasonlít és miben más ma az élet Magyarországon és Romániában.
Fülpes László