„Természet fürkésző” döntő

Iskolánk ebben a tanévben is részt vett a „Természet fürkésző” természetismereti versenyen. Az alsó tagozatos csapatok közül az első osztályos fiú csapatunk jutott be a döntő fordulóba, melyet 2025. május 16-án rendeztek meg az Aggteleki Nemzeti Parkban. A „Nyárády oroszlánok” nevű csapat tagjai – Nagy Máré Zente, Spisák Botond József és Szegeczki Zalán – lelkesen és ügyesen képviselték iskolánkat a megmérettetésen. Bár ezúttal nem sikerült dobogós helyezést elérniük, rendkívül tartalmas és élményekben gazdag napot töltöttek el a természet lágy ölén. Gratulálunk a csapatnak!

Antal-Oláh Márta of.

Anyák Napja

A szünetek miatt kicsit elcsúsztatva de annál nagyobb izgalommal készültek alsós tanulóink az anyák napi ünnepségre, melyet május 14-én tartottak az osztályok. Versekkel, dalokkal és táncokkal fejezték ki édesanyjuk iránti,  el nem múló szeretetüket, hálájukat. Műsoraik végén virággal és saját készítésű ajándékaikkal lepték meg mindazokat, kik születésük pillanatától óvják, féltik őket s kísérek az élet – néha- rögös útján.

Bihari Aranka

MATIFIC – matematika e-learning platform

Ebben a tanévben a negyedik osztályosokkal bekapcsolódtunk a MATIFIC e-learning portált használatába. Heti egy órában tanórán kívüli tevékenységként minden tanuló, de az osztály 60 %-a otthon is heti rendszerességgel old meg feladatokat. A magántanulót is sikerült bevonni ebbe a tevékenységbe, és nagyon sok szülő követi nyomon gyermeke előre haladását. Lehetőség van a feladatok kiosztásánál a differenciálásra, így a tehetséggondozás és a felzárkóztatás is megvalósítható. Áprilisban részt vettünk a MATIFIC olimpián. 18 tanuló összesen 3619 csillagot szerzett, tízen szerezték meg a rubin oklevelet. Az eredmény, de méginkább a belefektetett munka nagy dícséretet érdemel.

Fülpes László

DartsMatek

A II. DartsMatek Országos Csapatversenyre 7 csapatot neveztem be három korcsoportban. Az első két online fordulóban összesen 25 tanuló mérette meg magát. A nyolcadikosok – Bátori Mira, Madarász Mira és Szatmári Tamara Hanna bejutottak a regionális döntőbe, ahol végül a középmezőnyben végeztek. Gratulálok az eredményekhez és köszönöm minden tanulónak a részvételt.

Fülpes László

Költészet napja az alsó tagozaton

Áprilisban az alsós tanulók is megemlékeztek a költészet napjáról. Játékos vetélkedővel készültek Bihari Aranka és Barta-Szilva Barbara tanító nénik. Vegyes csapatok mérték össze „irodalmi” tudásukat. Volt totó, aktivity, puzzle, vers-költő felismerés, közös versmondás ,sőt adott témában versírás. A gyerekek nek nagyon tetszettek a változatos feladatok. Minden csapat kapott elismerésül oklevelet és egy kis édességet.

Barta-Szilva Barbara, Bihari Aranka

Határtalanul utazás Erdélybe – Kossuth Lajos Tagiskola

Az idei tanévben immár másodszor volt szerencsénk reszt venni a Határtalanul Programban a Nyárády András Általános Iskola tagiskolájaként. 13 tanuló és két kísérő pedagógus ezúttal Erdélybe utazhatott négy napra, hogy megismerkedjenek az ott élő magyar emberekkel, megcsodálhassanak történelmi és földrajzi nevezetességeket, olyanokat, amelyek valamikor még Magyarország részét alkották.

Az első napon két jelentős történelmi várost ejtettünk útba: Nagyváradot, és a Király-hágón tett kis pihenő után Kolozsvárt. Nagyváradon megcsodálhattuk az érseki palotát és rövid időt tölthettünk el a katolikus székesegyházban, Kolozsváron pedig megnéztük Mátyás király szülőházát, lovasszobrát, majd a Szent Mihály templomba is bemehettünk, végül elsétáltunk a Házsongárdi temetőhöz. Utunkat folytattuk és estére meg is érkeztünk szálláshelyünkre, Nyikómalomfalvára, ahol a finom meleg vacsora után elfoglaltuk szobáinkat.

Második napon először Székelyudvarhely nevezetességeit tekintettük meg: a Vasszékely szobrát, a Református Kollégiumot, a Főteret és a Szoborparkot, ez utóbbinál emlékszalagot helyeztünk el II. Rákóczi Ferenc szobránál s elénekeltük a Székely himnuszt. Utunk ezután Szelykefürdőre vezetett. Egy csodálatos székelykapu sor vezetett a legnagyobb székely, Orbán Balázs sírhelyéhez, ahol szintén elhelyeztünk egy emlékszalagot. A Mini Erdély Park mindenkit elvarázsolt. A délutánt Segesváron töltöttük. Megnéztük az Óratornyot, felmentünk a diáklépcsőn a várfalhoz és a Petőfi szoborhoz. A gyerekek lehetőséget kaptak arra, hogy fedezzék fel a vár további látnivalóit. A nap végeztével még megálltunk Fehéregyházán a Petőfi-emlékműnél ahol újabb emlékszalagot kötöttünk. Az estét egy fergeteges táncházzal zártuk, ahol elsajátíthattunk néhány alap-tánclépést a helyi Boróka táncegyüttes fiatal növendékeinek segítségével.

A harmadik nap szintén bővelkedett programokban. Nyikómalomfalván egy helyi fafaragó mester avatott be minket a székelykapuk készítésének rejtelmeibe. A műhelyben a gyerekek kézbe is vehették a szerszámokat és kipróbálhatták azokat. Utána Korondon két további mesterséggel, a méhészettel és taplászattal ismerkedhettünk meg közelebbről. A méhésznél 16 féle mézet kóstoltunk meg, a taplászmesternél pedig rácsodálkozhattunk, hogy milyen használati tárgyakat lehet taplógombából készíteni. Ezután lementünk a parajdi sóbányába. A gyerekeknek nagy öröm volt a bánya mélyén található játszótér, ahol kedvükre szórakozhattak nézelődhettek. Aztán újra Korondra mentünk és a kősó feldolgozásával ismertetett meg minket egy tréfás sóvágó, aki amellett, hogy fontos ismereteket adott át a gyerekeknek, jó kedvre is derítette őket. Este, a vacsora után megbeszéltük és értékeltük a három nagyon tartalmas nap történéseit.

Az utolsó nap köszönetünket fejeztük ki házigazdánknak a szíves vendéglátásért, finomabbnál finomabb ételekért, az ellátásért. Búcsúzás után elindultunk hazafelé, de még útba ejtettük Szovátát, ahol elsétáltunk a Medve-tóhoz s gyönyörködtünk a villanegyed szépségében. Királyhágón megpihenve még egyszer visszatekintettünk Erdély csodálatos magaslataira. Reméljük, hogy lesz még lehetőségünk újra visszatérni erre a lenyűgözően szép vidékre, hiszen rengeteg élménnyel gazdagodtunk, sok nevezetességet megismerhettünk, mesterségeket leshettünk el, és vendégszerető emberrel találkozhattunk. S nem utolsó sorban rácsodálkozhattunk arra, hogy milyen csodálatos is az a hűség, ahogyan az ott élő emberek annyi elszenvedett év után ragaszkodni tudnak magyarságukhoz.

Zsurek Edina

Határtalanul utazás 2025 – Erdély

Újabb nyertes Határtalanul pályázatnak örülhettünk ebben a tanévben is. 2025. április 13-án indultunk a négy napos kirándulásra, ezúttal Erdélybe. 21 tanuló és 2 kísérő (Szepesi Krisztina és Fülpes László) utazhatott.

Az első nap első látnivalója a Nagyváradi római katolikus bazilika volt. Vasárnap lévén misére gyülekeztek az emberek, így csak rövid időt tudtunk itt eltölteni. A Királyhágón megpihentünk, majd Kolozsvárig utaztunk. Megnéztük Mátyás király szülőházát, majd a lovas szobrát, aztán bementünk a Szent Mihály templomba. Sétánk a Házsongárdi temetőnél végződött. Folytattuk az utazást, majd időben megérkeztünk Nyikómalomfalvára. A bőséges vacsora után elfoglaltuk szállásunkat.

A második napot Székelyudvarhely nevezetességeinek megismerésével kezdtük. A Vasszékely szobra, a Református Kollégium és a Főtér után a Szoborparkban elénekeltük a Székely himnuszt. Emlékszalagot helyeztünk el II. Rákóczi Ferenc szobránál, majd a következő helyszínen, Szelykefürdőn Orbán Balázs sírjánál is. A Mini Erdély Park felfedezése mindenki számára nagy élményt jelentett. A délutánt Segesváron töltöttük. Felmentünk a Diáklépcsőn, megnéztük az Óratornyot, a várfalat és Petőfi szobrát. Ezután a Szarvas-háznál kaptak a gyerekek lehetőséget arra, hogy kis csoportokban fedezzék fel a vár további látnivalóit. Visszafelé még megálltunk Fehéregyházán és a Petőfi-emlékműnél ahol újabb emlékszalagot kötöttünk. A szállásra érve fogadott a finom vacsora, utána pedig a táncház. A tartalmas és fárasztó nap ellenére mindenki jól érezte magát.

A harmadik napunkat Nyikómalomfalván kezdtük, ahol a székelykapuk készítésének tudományába avatott be minket egy helybéli fafaragó. Megnéztük a település jellegzetes kapuit, majd a műhelyben a gyerekek kézbe is vehették a szerszámokat és kipróbálhatták azokat. Utána Korondon két további mesterség rejtelmeibe avattak be minket: előbb a méhészet, majd a taplászat mestere tartott foglalkozást. A méhésznél nagyon sokféle mézet kóstoltunk, a taplász pedig bemutatta, hogy milyen használati tárgyakat lehet taplógombából készíteni. A következő állomás a parajdi sóbánya volt. A gyerekek nagy lelkesedéssel fedezték fel a termeket, játszottak, nézelődtek. Utána újra Korondon álltunk meg. A kősó feldolgozásával ismerkedhettek meg a sóvágónál, aki tréfás mondásaival jó kedvre derítette a társaságot. Vacsora után összegyűltünk a társalgóban és megbeszéltük, értékeltük a három nagyon tartalmas nap történéseit.

A negyedik nap reggelén elbúcsúztunk a házigazdától, akinek nagy köszönetünket fejeztük ki a szíves vendéglátásért és a bőséges ellátásért. Jól éreztük magunkat ezen a szálláshelyen. Szovátán elsétáltunk a Medve-tóhoz, gyönyörködtünk a villanegyed szépségében, majd indultunk haza. Királyhágón búcsút intettünk a szépséges Erdélynek, annak reményében, hogy lesz még lehetőségünk újra eljutni ide.

Fülpes László

Egészségnap

2025.04.10-én Egészségnapot tartottunk az iskolánkban. A rossz idő miatt a tantermekben került megrendezésre. Játékos feladatok, egészség totó, színezések, rejtvények, mozgásos feladatok töltötték ki a napot. Minden osztály jól szerepelt. Jókedvűen telt a nap. Az egészséges ételek ízlettek. Mindenki örült ennek a napnak. Jól sikerült a rendezvény.

Simonné Gilányi Valéria

A Föld napja

A Föld napja alkalmából tartott előadást tanulóinknak Várnagy Dávid a Zöld Akció Egyesület képviseletében. A tavaszi szünet miatt április 10-én került sor erre a programra. Az előadó nagy szakértelemmel irányította a tanulók figyelmét arra, hogy bolygónk mennyire kivételes, különleges égítest. A Föld védelme az élet megőrzésének alapfeltétele, ennek ellenére sem teszünk meg mindent a védelmében.

Szintén a Föld napja alkalmából  készítették a 4. osztályosok Telekiné Szepesi Mária és Antal-Oláh Márta tanítónők irányításával azt az installációt, amit az aulában helyeztek el.

Fülpes László

Mesefeldolgozás – Fenntarthatósági Témahét

A Fenntarthatósági témahét kidolgozott óravázlata hívta fel a figyelmünket az „Amikor a kukák világgá mentek – Mai mesék a zöld jövőért” című
könyvre. Hamarosan sikerült a könyvet beszereznünk. A hét folyamán minden alsós osztály feldolgozta a „Szarkataxi, szarkabazár” című mesét valamilyen foglalkozás keretében.

Fülpes László