Tizedik színházi előadásunk címe: A velencei kalmár.
„Te fiatalember, kinek ötösöd van az élet lottóján, fehérnek és gazdagnak születtél a virágzó Velencében, leszel-e kezese a legjobb barátodnak, aki őrülten szerelmes? Különösen úgy, hogy hat hajód a fedezet, amelyek messze tengereken járnak, India és Kína mesés kincseit hozzák haza? Pláne úgy, hogy felelőtlen cimborád egy zsidótól kér kölcsön, mégpedig nagyon sokat, és a zsidó elképesztő feltételeket szab neked, pusztán azért, mert úgy bántál vele régebben, jó, többször is, ahogy a zsidók megérdemlik. És mi van, ha léha barátod nem tudja megadni a kölcsönt, és a zsidó benyújtja neked a számlát? Hazatérnek-e hajóid a messzi tengerekről? És ha csak kettő tér haza? És ha csak egy? És ha…? És mit keres itt egy zsidó?” Tanulóink így vélekedtek a darabról: „Egy igazán aktuális probléma, modern köntösben való megjelenítését láthattuk.” „A darab viccesen próbált feldolgozni egy igazán komoly problémát az emberek egymás iránti ellenszenvét, gyűlöletét” „Örülök, hogy van megbocsájtás, Én bíztam az emberi jóság erejében.” „Nagyon tetszett a színészek előadása, örültünk, hogy újra láthattuk az ismert arcokat egy újabb szerepben.” A színész véleménye: „Nagyon könnyű élni és visszaélni a gyűlölettel, engedni a bosszúnak. De én hiszek az emberben, abban, hogy képes jó lenni. Nem könnyű, mert minden arra mutat, hogy ez nem így van. De hiszem, hogy van kiút abból a világból, amiben ma élünk, és hogy ezt csak az ember tudja megváltoztatni. Ezek a gondolatok futnak végig bennem az előadás végén is, amikor Shylockot megkeresztelik, és mindig ugyanarra jutok: Nem számít a bélyeg, hogy keresztet vagy holdat rajzolunk, mert a lényeg sokkal mélyebben van. Magamban és a saját hitemben kell hinnem és ez segít megérteni, elfogadni a másikat” (Görög László-színművész)
Tíz alkalommal jutottunk el a tanév során színházba. Tanulóink a lehetőségről így vélekedtek: „Ebben az évben több alkalommal jutottunk el színházba. Rengeteg előadást láttunk, ami lenyűgöző volt. Sok élményben részesültünk a produkciók láttán. Az utazások izgalommal és csevegésekkel teltek el. A díszletek káprázatos és ámulatba ejtő váltakozással mutatták be a színdarabok hangulatát, a színészek előadása is remek volt. Reméljük, láthatunk még ehhez hasonló szórakoztató előadásokat.” (8.osztályos tanulók) „Ebben az évben az évben a Miskolci Nemzeti Színházban a nagyszínházban a kamaraszínházban és a játékszínben is voltunk. Kedvenc előadásunk a Hello Dolly volt, de nagyon tetszett a Cirkuszhercegnő, az Álom luxuskivitelben, az Eklektikon 2048. vagy a Cyrano is. A jelmezek nagyon kidolgozottak voltak. A szereplők jól adták át a mű lényegét, így minden érthető volt. Sok vicces jelenet volt bennük, amiken nagyon jókat szórakoztunk. A színházterem is gyönyörű volt. Az előadások között volt olyan, ahol még szünetre sem akartunk kimenni, olyan érdekes kezdett lenni. Nekünk nagyon tetszett és örültünk, hogy volt lehetőségünk elmenni az előadásokra.” (6.osztályos tanulók)
|
Nap: 2019. május 23.
Rendhagyó irodalom óra a Nyárády András Általános Iskolában
2019. május 20-án intézményünkbe látogatott Orosz Margit költőnő. Az eseményen betekintést engedett a „lelkek zenéjén” azaz a verseken keresztül a munbkásságába, életébe. A rövid magyarázatokkal kísért órán bemutatta, elszavalta kedvenc verseit és kifejező, magával ragadó előadásmódjával elvarázsolta tanulóinkat. A legügyesebbek, akik gondolataikat egy-egy kérdésre adott válaszok formájában megosztották a költőnővel könyvjutalomban részesültek.
Bízunk benne, hogy a „tűzőrző” még sokáig táplálja a tüzet, hogy mi befogadók a közönség az egyszerű irodalmat és költészetet szerető emberek sokáig megmelegedhessünk a lángjánál.