Színház 8. – Eklektikon 2048.

Nyolcadik színházi darabunk címe: Eklektikon 2048.

Az Eklektikon 2048 az irodalmi kánon kérdésével foglalkozik, a távoli múltban és a távoli jövőben. Az Eklektikon egy gépezet, amelybe könyveket tölthetünk fel, így kialakul egy irodalmi kánon, amit ha az emberek agyába sugároznak, megteremtődik a kulturális emlékezet. Ám ami nem kerül be a gépbe, azt elfelejtik az emberek. Így indul meg a harc az Eklektikon irányításáért. Ki dönti el azt, hogy mi a jó és mi a rossz? Ki szólhat ebbe bele és milyen alapon? Lehet-e a kultúrát objektíven, teljes mértékig szakmai szempontok alapján mérlegelni?

Ezeket az örök kérdéseket veti fel az előadás, amelyekre persze választ mi sem találunk. A cél az, hogy életben tartsuk azt az erkölcsi parancsot, hogy minderről gondolkodnunk kell – hangsúlyozza Benkó Bence és Fábián Péter. – A kultúra birtoklásáért folytatott harc sose ér véget, de az igazság kereséséről nem szabad lemondani, ezért kell újra és újra beszélni róla.

Az előadás a komoly gondolatokat reménnyel, rengeteg humorral és különleges látványvilággal ellenpontozza.

Általános iskolás tanulóink számára a darab kissé nehéz volt, hiszen a mély tartalommal bíró színházi előadás olvasottságot, a magyar irodalmi művek jó ismeretét feltételezi.

Tanulóink azonban élvezték a valóban humorral átszőtt, klasszikus színházi előadást. Hatalmas lelkesedéssel hallották ki a számukra ismert írók, költők munkásságának elhangzó részleteit, esetlegesen a frappánsan a cselekmény fonalába beillesztett –sokszor humorosan- idézeteket.

Jó volt látni gyermekeink érdeklődését az irodalom, a kultúra iránt.

A színházi nap után következő irodalom órán pedig örömmel hallgattuk beszámolóikat.